Bostik 1517 R - lepidlo pro lepení HPL, dýhy bez použití lisu!
Bostik 1517 R je lepidlo pro lepení HPL (laminátu), dýhy bez nutnosti použití lisu. Použití této technologie lepení rozšiřuje možnosti používání HPL v truhlářských dílnách, které nejsou vybaveny lisovací technikou (viz
VIDEO ukázka).
Bostik 1517 R jsme úspěšně vyzkoušeli na lepení HPL a v roce 2007 jsme jej začali propagovat na lepení vysokotlakých laminátů v České Republice. Jedná se o finančně velmi zajímavou alternativu k lepení pomocí Alkaprenu a podobných kontaktních lepidel!
Dodává se v kanystru po 9 kg.
Nesporné výhody systému lepení pomocí lepidla Bostik 1517:
- jednoduchost a rychlost aplikace (nástřik nebo textilní váleček - 15 mm chlup)
- časová úspora, rychlé opracování dílce po lepení
- nízká cena oproti jiným alternativám lepidel na podobné chemické bázi
Tryska a tlak - Základní faktory kvalitního výsledku. Stříká se s tryskou min. 2 mm. Zde je však zapotřebí více tlaku. Nejlépe však je použít trysku okolo 2,7 mm. Pak stačí nízkotlaká pistole (na trysce má okolo 1 atm., zbytek tlaku jde do proudu vzduchu). Středotlaká pistole pracuje bez problémů.
I pro první nástřik (slabší - jako penetrace) na savý podklad lepidlo je nejvhodnější stříkat! Neroztahovat špachtlí (stěrkou), nesnažit se o dokonale "rovný" povrch! Druhý nástřik se provádí v kolmém směru na nástřik první - v silnější vrstvě (podrobnější info jsou vidět na
našem instruktážním videu). Pokud nechcete nebo nemůžete stříkat,
lepidlo lze nanášet i válečkem (s dlouhým chlupem), který nepouští chlupy. Doporučuji však si tento postup vyzkoušet, než budete lepit konečný výrobek. Opracování hran frézou (na videu) je realizováno již po 15 minutách od nalepení! Pokud lepíte okopové plechy a pod., je důležité je dobře odmastit!
Dle zkušeností z praxe, lze z jednoho 1 kg lepidla nastříkat přibližně 6 m2 povrchu. Jelikož je nutné stříkat ve dvou vrstvách, jedná se tedy o cca 3 m2 "hotového" povrchu. Spotřeba je tedy okolo 300 g/1m2 (v podstatě stejné jako u lakování). To znamená že na 1m2 hotového povrchu spotřebujete lepidlo v ceně cca 65,- Kč!. Ve výpočtu je zohledněna penetrace savého podkladového povrchu (MDF a pod.) - podkladový povrch stříkáte 2x. Jedenkrát slabě jako již zmíněnou penetraci a podruhé ve standardní vrstvě. Dle zkušeností našich partnerů, lze tato čísla postupně zlepšovat s delší praxí. Lepidlo je na bázi polychloroprenu, více informací naleznete v
technickém listě.
DŮLEŽITÉ RADY PRO ZAČÁTEK
- Lepidlo udržujte v teple na dílně (optim. 10 - 15 st. C). Pozor na mráz! Lepené materiály by měly mít stejnou teplotu.
- Lepidlo lze stříkat pistolí.
- Lze nanášet také chlupatým (textilním) válečkem. Chlup o délce min. 10 mm! Ideální je pak použít váleček v kombinaci s malířskou vaničkou.
- Před nalítím lepidla, promíchejte objem celého kanystru.
- Nanášejte lepidlo na obě plochy. Až budou suché na dotek (5 - 10 min.), slepte je a přitlačte.
- Máte jeden pokus. Popotahování materiálů po nalepení není již možné!
- HPL, či jiný deskový materiál při lepení zakládejte vždy z jedné hrany a postupně přitlačujte, ať se vyhnete vzduchovým bublinám (obdobné u lepení tapet a samolepek).
- Do 30 minut (od nanesení lepidla), by jste měli mít plochy slepené.
- Lepidlo po 6 hodinách ještě zmenší svůj objem. Přitáhne tedy ještě více lepené plochy k sobě.
- Opracovávat (hrany a pod.) lze již po 15 minutách od nalepení.
- Na očištění nástrojů lze použít technický benzín, nitroředidlo C 6000.
- Pokud potřebujete lepené spoje rozlepit, lze tak učinit při řízeném nahřátí lepeného spoje na teplotu cca 75 - 80 st. C. Laminát pak lze pomalým - postupným zvyšováním tahové síly oddělit od lepeného podkladu.
- Není vhodné pro výrobky s předpokládaným vysokým tepelným namáháním.
Pokud potřebujete další technickou či jinou informaci o lepidlech BOSTIK, kontaktujte prosím: Ing. Petr Německý